Make huge annual savings by making your own lunch main image

In this blog we are taking a look at basics to understand how you could make huge annual savings by making your own lunch.  In the UK we have for a long time become more and more inclined to buy our lunchtime meals rather than make them at home. Granted it does save a little time but the financial impacts are probably bigger than you would expect.

In 2018 there was 253 working days of the 365 total days in the year once you take out the bank holidays and weekends. We hasten to add that many people in the UK work far more than this especially those working in our emergency services! However, for the purposes of this example we will stick to the basic figures.

So if you take those 253 days and multiply that by the cost of your lunchtime spend then it adds up to a sizeable amount.

So if you take those 253 days and multiply that by the cost of your lunchtime spend then it adds up to a sizeable amount.

So then quite simply multiply the 253 working days by that figure and it soon adds up as follows:

253 x £3 = £759

253 x £4 = £1,012

253 x £5 = £1,265

253 x £6 = £1,518

And bear in mind that there are actually 261 working days in 2019!

So how does that compare against making your own lunch?

Again the types of lunch that you could make are endless so we have to stick to a couple of examples for the purposes of this blog.

A tin of main brand soup costs approximately £1.

If you then add a piece of fruit costing 20p and a bag of crisps costing 50p then you have a total of £1.70 per day. If you multiply that by the 253 working days then you get £430!

If on the other hand you look at making your own sandwiches then for one week a loaf of bread you are looking at approximately 50p to 90p dependent on which loaf you buy and a container of margarine costing about £1 for a 500g tub (which will last much longer than one week). Then add a packet of ham or cheese costing between approximately £1 and £3 again dependent on the type. Five bananas (one per day) costing roughly £1 and a multipack of crisps so again you can have one per lunch costing around £1.50 gives you a bag for 25p. Add that little lot together and divide it by five you get £1.28 per day. Multiply that by the 253 days and it totals £324.

Now let’s compare the purchased lunches against the make your own costs and the difference is huge!

Even at the cheapest purchased lunch option, costing £3 per day, then the savings over a year is a whopping £435. That’s the cost of a reasonable laptop or widescreen television.

If you spend £5 per day for a purchased lunch then you will be saving £941 per year which is a family holiday or even a second hand car.

Even if you don’t make you own lunches all the time, the next time you are standing in the queue about to spend between £3 and £6 for your daily lunch then consider the above figures and perhaps think about how you could make huge annual savings by making your own lunch.